BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Chemikalas iš greito maisto pakuotės - žmogaus kraujyje

Dar viena priežastis nevalgyti greito maisto kavinėse.

Kai kurių bulvių traškučių pakelių danga, atrodo, irgi atspari riebalams. Bet mes neatsparūs visiems neigiamiems poveikiams, kurių mokslas dar nespėjo įrodyti. Žodžiu, saugokitės visų riebalams atsparių pakuočių!

O čia visa žinutė iš “Atgimimo”:

Vis daugiau chemikalų randama žmogaus kraujyje. Nauja studija prie jų prideda junginį, kuris padaro maisto pakuotę atsparią riebalams, rašo Discovery News.

Vadinami diPAP (angl. polyfluoroalkyl phosphoric acid diesters), šie chemikalai yra gana nauji ir mokslininkai nežino, ar jie žalingi žmogaus sveikatai. Tačiau diPAP išsiskaido į kitą nerimą keliantį chemikalą, vadinamą PFOA, kuris gali būti kancerogeninis.

Nauja studija prisideda prie srities, tyrinėjančios perfluorochemines medžiagas (PFC). PFOA ir PFOS yra pagrindiniai šios srities tiriami junginai. PFOA ir PFOS yra atsparūs aliejui ir vandeniui, dėl ko jie idealūs naudoti tapetų, nepridegančių keptuvių dangai, mikrobangų krosnelėse naudojamoms kukurūzų spragėsių pakuotėms, drabužiams, elektronikai, picos dėžėms ir kt. Šie junginiai patenka į aplinką, mūsų maistą ir kūnus.

Mokslininkai rado perfluorochemikalų kiekviename žmogaus kraujo mėginyje, kurį tyrė, dažnai santykinai didelėmis dozėmis, sako Toronto universiteto chemikas Scott Mabury (Skotas Maburis). Eksperimentuose su gyvūnais šie chemikalai buvo susieti su vėžiu, vystymosi problemomis ir kt.

Mabury tyrinėjo mokslo pražiūrėtą pirmtaką diPAP, kuris naudojamas tam, kad maisto pakuotė būtų atspari riebalams. Šie chemikalai buvo sukurti taip, kad priliptų prie popieriaus, bet mokslininkas įtarė, kad jie iš pakuočių išsiskiria į maistą. Jis analizavo 20 dešimties žmonių kraujo mėginius.

Rezultatai parodė, kad diPAP kraujyje buvo tiek pat daug kaip ir PFOA.

Tai pirmas kartas, kai šių chemikalų rasta žmogaus kūne. Mabury sako, kad diPAP prisideda prie didelės dalies PFOA, randamo žmogaus kraujyje – galbūt 10 procentų ar daugiau. “Negana to, - sako Mabury, - skilimo proceso viduryje susidaro molekulės, kurios, kaip rodo eksperimentai, yra 10 tūkst. kartų toksiškesnės nei pats PFOA”.

Mokslininkai taip pat rado diPAP nutekamojo vandens nuosėdose ir popieriaus masėje. Tai gali reikšti, kad šie chemikalai taip pat patenka į vandens tiekimo sistemą ir fermų laukus.


Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras